Princíp letu

Princíp letu

Kvadrokoptéra a aj ostatné lietajúce stroje sa pohybuje v troch osiach voľnosti. Poznáme ich pod pojmami pozdĺžny sklon (pitch), zatáčanie(yaw) a priečny náklon (roll). Pre lepšie pochopenie môžeme zobrazenie týchto osí vidieť na klasickom lietadle, ale aj na kvadrokoptére na obrázku.

aaa

Pozdĺžny sklon (pitch) sa uskutočňuje rotáciou lietajúceho stroja spredu dozadu. Pri pohybe sa znižuje rýchlosť predných motorov a naopak zvyšuje sa rýchlosť zadných. To spôsobí presun ťažiska a teda kvadrokoptéra už nie je vo vodorovnej polohe

aaaaq

Zatáčanie (yaw) znamená, že lietajúci stroj sa pootáča okolo osi z. Vychádza zo zníženia rotácie vrtúľ buď v smere hodinových ručičiek alebo proti smeru hodinových ručičiek .

2

Priečny náklon (roll) sa uskutočňuje lietaním do strán. Kvadrokoptéra sa nakláňa do strany a funguje podobne ako pitch len smeruje vpravo a vľavo.

3

Stúpanie (throttle) sa vytvára zmenou otáčok všetkých motorov. Je to rovnaké ako napríklad pri plyne v autách. Zvýšením plynu, čiže zvýšením otáčok všetkých motorov, kvadrokoptéra stúpa a pri znížení klesá.

4

Riadenie na ovládači vyzerá takto.

5

                     6

Zdieľať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *